Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.
  HANÁCKÝ RYBÁŘ     Podporuje mojeID

KONTAKTY

Ivo Müller - Rybářské potřeby
Neumannova 926/5
77200 Olomouc
tel: +420 774202077
ivo.muller(a)seznam.cz

VÝPRODEJ OBCHODU OD 1.1.2020
slevy 10 - 60% (platí do vyprodání zásob)

Vynikající wobblery Daiwa Tournament v SUPER AKCI
DAIWA TOURNAMENT CURRENT MASTER DR Firetiger A další


Fluorocarbon DAIWA TOURNAMENT FC vlasec PROLOGIC Mimicry 3D Visual XPobal na pruty PROLOGIC CDX 10ft (délka 168cm) SLEVA
obal na stalkrové bvoudílné pruty


rotačka CORMORAN BULLET AT copperPOVRCHOVÉ NÁSTRAHY

atraktor/dip BENZAR BAIT LIQUID 


ANKETA

Kterou značku preferujete?

DAIWA DAIWA 37% CORMORAN CORMORAN 20% MAINLINE MAINLINE 21% GURU GURU 22%

ČLÁNKY A INFORMACE » Lov dravců se systémy CAROLINA

Lov dravců se systémy CAROLINA a TEXAS

Jak na Texas a Carolina Rig

Lov na přívlač s umělými nástrahami z měkčených plastů je jak u nás, tak i ve světě, stále oblíbenější. Kromě toho, že existuje nepřeberné množství samotných nástrah, existuje i celá řada způsobů jejich nastražení. Ačkoli u nás stále ještě převládá klasické nastražení „gum“ na jigovou hlavičku, postupně se začíná prosazovat i technika známá jako Drop Shot a nesměle si k nám razí cestu i způsoby lovu známé jako Texas Rig a Carolina Rig.

Už podle jejich názvu je zřejmé, že obě techniky vznikly v USA, kde byly primárně vyvinuty pro lov okounka pstruhového. U nás se ale tento druh ryby vyskytuje naprosto ojediněle a znašich dravců připadají jako potenciální oběti v úvahu hlavně okoun a candát. Samozřejmě do hry simůže přisadit i štika, která je s trochu rybářova štěstí schopna zaútočit na téměř libovolný pohybující se objekt.

Výhodou obou technik může být na našich revírech jejich neokoukanost - jak Texas, tak i Carolina Rig se totiždost liší od běžných vláčecích technik používaných na našich vodách. Základem obou je průběžná zátěž připomínající kónickou kulku z pušky. U její paty je důlek, do něhož by měl zapadnout skleněný korálek (nejlépe červené barvy), který je součástí sestavy. Protože i ten se po vlasci volně pohybuje, je nástraha napíchnutá na offsetovém háčku (zalamovaný háček známý z techniky Drop Shot) sama o sobě volná a nezatížená. To zvyšuje její důvěryhodnost pro zabírající ryby.Sestavy Texas Rig a Carolina Rig fungují velmi podobně a liší se v jediné věci. Zatímco Texas Rig dovoluje zátěži pohybovat se až k háčku s nástrahou, Carolina Rig má její pohyb omezen zarážkou (obvykle obratlíkem) a nástraha se pohybuje na návazci, jehož délku si určuje rybář. V zásadě lze říci, že se obě sestavy odlišují jen různým uspořádáním stejných komponent.

Potřebné komponenty

1) Specifickým a nenahraditelným prvkem obou sestav je speciálně tvarovaná zátěž. Ze všeho nejvíce připomíná kulku z pušky, a proto se často označuje jako bulletweight. Další používané názvy jsou worm weight a Flip´nSinker. Zátěž by měla být kvalitně a čistě opracovaná,protože klouže po vlasci a neměla by ho při lovu narušovat nějakými otřepy a ostrými hranami. Ve spodní části by pak měla mít kulatý důlek pro korálek, který je další důležitou částí sestavy. Zátěže se vyrábějí v různých hmotnostech (běžně 5 – 15 g) a také z různých kovů, kromě jiného i proto, že v některých částech světa už je jedovaté olovo zakázáno a postupně nahrazováno železem, wolframem nebo mosazí.

2) Nezbytnou součástí sestavy je již zmíněný korálek.Ten zapadá při každém potažení sestavy do důlku ve spodní části zátěže a přitom vznikne krátké ostré cvaknutí. Během let praxe bylo prokázáno, že tento zvuk je pro ryby vysoce přitažlivý. Aby nebyl zvuk tlumený, je ideální používat skleněné korálky. Plastové prostě „nezní tak dobře“. Při domácí kompletaci sestavy je třeba si ohlídat, aby korálek velikostně „pasoval“ k zátěži.

3) Jako nástrahy se používají různí plastoví „červi“. Jejich nabídka je v USA mnohem širší než u nás a vychází z toho, že okounek pstruhový je vzrušivá hltavá ryba s obrovskou tlamou, která se ráda nechá zaujmout nejrůznějšími šílenostmi a pokud zabere, slupne většinu běžných nástrah jako malinu. Ani naši okouni a candáti nemají ústa zrovna malá, ale přestoje třeba brát na ně ohled a věnovat více pozornosti výběru nástrahy i její velikosti. Celkem použitelné jsou delší typy smáčků, klasické twistery nebo i některé z červovitých gum určené pro okounka pstruhového. Obecně je ale potřeba dost zkoušet a vybírat nástrahy podle apetitu našich ryb.

4) Háčky vhodné pro Texas i Carolinu Rig jsou už u nás celkem dobře známé, protože se používají při technice Drop Shot. Obvykle se označují jako offsetové a poznají se podle dvojího zalomení v blízkosti očka. Projejich navázání se používají jakékoli běžné uzly pro navazování oček. Samozřejmě je třeba pamatovat na to,že v našich podmínkách je poměrně důležité přizpůsobit velikost háčku vybrané nástraze.

Dalšími komponenty k výrobě obou sestaviček jsou vlasce (vhodný je silnější fluorocarbon), obratlíky, případně různé typy zarážek. Sestavy se dají koupit i zkompletované, takže stačí jen napíchnout na háček nástrahu, navázat sestavičku na prut a jít chytat. Ideálním řešením je sestava TEXAS RIG nebo CAROLINA RIG od CORMORAN.

Napíchnutí nástrahy
Napíchnutí nástrahy na offsetový háček je poněkud komplikovanější než na jigovou hlavičku, ale dá se to naučit rychle a snadno, nejlépe podle obrázků. Při klasickém nastražování plastových červů na okounky pstruhové se hrot háčku zamačkává do nástrahy, takže nikam netrčí a s nástrahou se dá lovit i v různých vodních porostech. Protože náš okoun má tlamu podstatně slabší, chce to vyzkoušet, zda nebudou ryby při ukrytém hrotu háčku padat. Upřímně řečeno, většinou budou. Proto je obvykle lepší nechat háček volně vyčnívat ze hřbítku nástrahy.

Jak se s „Texasem“ a „Carolinou“ loví
Lov s oběma sestavami je velmi podobný. Dalo by se říct, že Carolina má díky návazci větší vůli pro pohyb nástrahy a její dobírání rybou, ale kontakt s nástrahou je tu horší. Je to hodně podobné tomu, když se při lovuse smáčky nastraží smáček místo na jigovou hlavičku jen na streamerový háček a zátěž v podobě broku se umístí na vlasec. Pohyb Texas Rigu proti Carolině bude o něco ostřejší a rybář by měl dříve registrovat záběr, použití Caroliny naopak může být vhodnou reakcí na nedobírání nástrah. Navíc v jejím případě je možné pracovat i s délkou návazce. Samotný lov začíná tím, že necháme sestavu dopadnout na dno. Pak ráznějším potažením zvedneme zátěž i s nástrahou do sloupce, přičemž dojde k již popsanému cvaknutí korálku o zátěž. Poté necháme sestavu opět padat. Protože je zátěž průběžná, bude se ke dnu propadat velmi rychle, ale nástrahu nechá i s kusem vlasce za sebou. Ta se bude snášet daleko pomaleji a je třeba počkat, než dopadne na dno. Právě v této chvíli přichází velká část záběrů. Krátce poté, co dopadne na dno i nástraha, přijde čas k dalšímu vyhození sestavy do sloupce. Ozve se další cvaknutí a celý cyklus se opakuje. Pro začátečníka je nezbytně nutné vyzkoušet si práci se sestavou někde na mělčině, odladit hmotnost zátěže a získat přehled o načasování jednotlivých částí pracovního cyklu. Samozřejmě se tenhle druh přívlače nedá praktikovat všude. Zátěže jsou dražší než jigové hlavičky a návštěvy pařezovek či suťových polí se mohou docela prodražit.

Závěrem
Každá nová technika přívlače zažívá v období svého nástupu kratší či delší úspěšné období. Je to dáno její„neokoukaností“. Texas i Carolina Rig jsou techniky poměrně specifické a dost se liší od běžných způsobů prezentace „gumových“ nástrah na našich revírech. Je proto šance, že ti, kdo si dají tu práci a dokáží se sžít s těmito novinkami, se na nějakou dobu povezou na vlně větších či menších úspěchů. Navíc si vyzkoušejí i něco nového. Nedá se asi čekat, že by tyto nové způsoby lovu nějakým zásadním způsobem ovlivnily českou přívlač, ale spousta vláčkařů jsou lidé zvídaví a hraví a určitě si budou chtít tuhle novinku vyzkoušet. A kdoví, třeba na tom podivném uspořádání se zátěží, která ze všeho nejvíc připomíná „devět milimetrů argumentů“ něco bude. V sousedním Německu už se ostatně obě popisované techniky celkem uchytily a dokonce i u nás už s nimi pár rybářů loví na různých údolních nádržích nebo pískovnách a nevypadá to, že by si stěžovali.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ