Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.
  HANÁCKÝ RYBÁŘ     Podporuje mojeID

KONTAKTY

Ivo Müller - Rybářské potřeby
Neumannova 926/5
77200 Olomouc
tel: +420 774202077
ivo.muller(a)seznam.cz

VÝPRODEJ OBCHODU OD 1.1.2020
slevy 10 - 60% (platí do vyprodání zásob)

Vynikající wobblery Daiwa Tournament v SUPER AKCI
DAIWA TOURNAMENT CURRENT MASTER DR Firetiger A další


Fluorocarbon DAIWA TOURNAMENT FC vlasec PROLOGIC Mimicry 3D Visual XPobal na pruty PROLOGIC CDX 10ft (délka 168cm) SLEVA
obal na stalkrové bvoudílné pruty


rotačka CORMORAN BULLET AT copperPOVRCHOVÉ NÁSTRAHY

atraktor/dip BENZAR BAIT LIQUID 


ANKETA

Kterou značku preferujete?

DAIWA DAIWA 37% CORMORAN CORMORAN 21% MAINLINE MAINLINE 21% GURU GURU 21%

ČLÁNKY A INFORMACE » Lov candáta se splávky

Lov candáta se splávky CORMORAN

Lov candáta se splávky CORMORAN
Vzhledem k častému požívání umělých nástrah, můžou rybáři zapomenout na velmi úspěšnou a léty prověřenou alternativu: lov na živou návnadu. Zvlášť lov candátů se splávky může být velmi úspěšný - pokud ovšem používáte správnou techniku. Aktivní prezentace živé návnady pomocí splávku je až neuvěřitelně úspěšná technika. Ve spolupráci se značkou CORMORAN jsme vyvinuli dvě tyto techniky lovu a dva jim odpovídající candátové splávky, které umožňují velmi svůdnou prezentaci živé návnady. S trochou cviku se tyto metody naučí každý rybář. Navíc lze tyto techniky využít na lov candátů z lodi i ze břehu - v obou případech fungují.

Technika
Lov se splávky je excelentní způsob jak dostat živou návnadu přesně před candáta. Navíc je to opravdu krásný a zábavný způsob rybaření. Vždyť co může být krásnější než pozorování elegantního, štíhlého splávku, plovoucího po hladině, který se po pár třepotavých záběrech pomalu ponoří do hlubiny? Pro tuto techniku vyvinuli dva candátové splávky. Nabízí externí vedení vlasce, dvě těla a oválnou anténu. Vztlak je asi 4g a 5g - v závislostina rychlosti větru a proudu. Centrální splávek je podstatně větší než druhý splávek, který je umístěný na dlouhé anténě několik centimetrů nad ním. Splávek by měl být zatížen tak, aby byla vidět pouze anténa. Ideálním postupem je, po nahození pohybovat pomalu splávkem, krátkým zvedáním špičky prutu. Tak se splávek vynoří nahoru k centrálnímu tělu a pak zase ponoří tak, že jen anténa čeří vodu kdykoliv pohnete špičkou prutu dolů. Velmi úspěšné jsou také krátké přestávky při navíjení - tak dáte pronásledujícímu candátovi šanci k útoku na živou návnadu. Malé korušky (Osmerus eperlanus) jsou excelentní návnadou, ale také ouklej (Alburnus alburnus), malá plotice nebo bass jsou úspěšnými návnadami. Nejvíce útoků přichází ve chvíli, kdy se plovák potápí pomalu dolů. Pokud se při opětovném zvednutí špičky prutu neobjeví splávek je to známka, že candát chytil návnadu. Těsně potom plovák lehce vyplave k hladině a po pootočení se pomalu zanoří do hloubky. Největší výhodou této metody je, že lze rybařit na velkých vodních plochách a přečíst si detailně jejich dno. Někdy stačí i lehké nerovnosti k nachytání několika candátů.

Navazování
Já preferuji dělené broky pro zatížení splávku. Pouze horní část splávku s anténou by měla být vidět. Nejnižší brokje umístěn 25 cm před návnadu, ostatní mezi první brok a návnadu v rozestupech po několika centimetrech. Tak candát, který chce spolknout návnadu, nese jen část váhy návazce. Abyste dosáhli největších úspěchů při nahazování, umístěte největší zátěž ke splávku a nejmenší na konec návazce. Montáž se tak během náhozu krásně natáhne - zvlášť pokud se Vám podaří nához zarazit těsně před dopadem návazce do vody.

Háček
CGS háček 5505N na candáty je perfektní pro tyto účely - ať už jej uvážete na volno nebo na těsno. Na návazec používám monofil BLA CK BULL s průměrem ø 0.16mm až ø 0.20mm, který má skvělé vlastnosti pro lov candátů. Pruty s délkou 2.70m jsou ideální jak na loď, tak na lov ze břehu (pro loď je vhodná i délka 2.40m). Pokud lovíte pouze zebřehu, je možné vybrat také délku 3.60m. Prut by měl být relativně měkký, aby byl schopen nahazovat návazec s živou návnadou opakovaně a na velké vzdálenosti - a se silnou páteří, aby byl schopen rychle zaseknout.

Závěrem
Pokud máte potíže chytit candáta na umělé nástrahy, lov na živou návnadu se splávky může být řešením, které vyburcuje candáta k lovu. Tyto techniky lovu nejsou těžké a lze si je rychle osvojit. Cvičením této techniky budete dosahovat více a více úspěchů. Není to jen velmi úspěšná a ověřená technika - je to také spousta zábavy. Jak vidíte na fotografii tato technika už přivedla spoustu velkých candátů přímo do našeho podběráku.