Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.
  HANÁCKÝ RYBÁŘ     Podporuje mojeID

KONTAKTY

Ivo Müller - Rybářské potřeby
OD Koruna, Pekařská 1
77900 Olomouc
tel: +420 774202077
napište nám

VÝPRODEJ OBCHODU OD 1.1.2019
slevy 10 - 60% (platí do vyprodání zásob)

Vynikající wobblery Daiwa Tournament v SUPER AKCI
DAIWA TOURNAMENT CURRENT MASTER DR Firetiger A další


Fluorocarbon DAIWA TOURNAMENT FC vlasec PROLOGIC Mimicry 3D Visual XPsedačkla ULTIMATE Q-BOX - sedačka pro lov
technikou plavaná a freeder
rotačka CORMORAN BULLET AT copperPOVRCHOVÉ NÁSTRAHY


ANKETA

Kterou značku preferujete?

DAIWA DAIWA 39% CORMORAN CORMORAN 20% MAINLINE MAINLINE 20% GURU GURU 21%

ČLÁNKY A INFORMACE » SPLÁVEK - symbol rybolovu
SPLÁVEK - symbol sportovního rybolovu

Splávek - jako symbol dětského rybaření, jako nástroj specialistů v lovu ryb udicí – závodníků, ale také objekt sportovního rybáře, který skutečně upřednostňuje jednu z variant sportovního rybolovu, jako rovnocennou konfrontaci rybáře a ryby. Splávek při plavané bývá většinou spojován se slabými vlasci a ještě slabšími návazci, malými háčky a mnohými dalšími drobnostmi (přesto velmi důležitými), které skutečně dávají šance mnohdy hlavně rybě – našemu soupeři, či jak „ji“ nazvat. Splávků na našem trhu je opravdu velký výběr. Objevují se neustále nové typy (tzv.“lízátka“,wagglery…), ale naše rybářská veřejnost mnohdy nezná funkci těchto splávků a tak se jim úspěšně vyhýbá. Tento můj názor je mnohdy podložen i hodnocením této situace samotnými obchodníky – prodejci rybářských potřeb. V současné době je takovým malým hitem (aspoň v odborném tisku) problematika lovu s wagglery. Já sám se lovu s nimi věnuji již mnoho let a v posledním období mým favoritem se stává lov s předváženými dalekonosnými wagglery. Jejich možnosti jsou značné a záleží jen na nás, jak jich dokážeme využít. Splávky umožňují tak citlivou a jemnou signalizaci záběru, že v položené jim za určitých podmínek může konkurovat pouze lov pomocí feederových prutů.

Jeho obvyklou funkcí je signalizace záběru, dále potom udržet nástrahu na lovišti.Tutéž funkci ovšem také plní zátěž. Správnou kombinací splávku a zátěže dosáhneme stanoveného cíle. Zde si ovšem musíme připomenout základní pravidlo, které platí pro všechny udice se splávkem. Při kompletaci nářadí odpovídajícího dané metodě a lovišti vybíráme vždy nejdříve zátěž a potom k němu odpovídající splávek – nikdy naopak! Co to  v praxi vlastně znamená? Tvarem zátěže a její velikostí určujeme v jaké hloubce vodního sloupce budeme vlastně lovit ryby a tím také svým způsobem určujeme i druhové složení a případně i velikost lovené ryby.

STAVBA splávku
Klasický splávek (obr.1) se skládá z:
-         anténka
-         korpus
-         stabilizátor (spodní část splávku)
Anténka je tou  částí splávku, která vyčnívá nad vodu. Anténka  musí  být dostatečně   lehká, aby  neovlivňovala  stabilitu splávku a z toho důvodu nesmí být ani příliš  dlouhá. Čím  slabší anténka, tím  menší odpor  při  jejím  vtahování  pod   vodu   při  záběru. Anténky  s velmi malým průměrem  jsou však velmi  špatně viditelné na větší vzdálenost,  proto je sílu  anténky  vždy  nutné přizpůsobit  jak světelným  podmínkám   tak  i  vzdálenosti na jakou chytáme. Během lovu na vzdálenost několika   desítek   metrů  musí  být anténka  silnější, aby  byla  lépe  viditelná. Současně klade  i větší odpor, což  je  za jistých  podmínek výhodou,  zejména při lovu  na větší vzdálenost v řece s rychlejším proudem. Návnada, která naráží na dno, v tom případě nepotápí méně citlivý splávek (se silnější anténkou). Průměr silné anténky může činit až 5mm, např. u splávků typu waggler. Barva anténky se vybírá podle pravidla kontrastu v závislosti na světelných podmínkách a na pozadí loviště. V tomto případě jsou ideální splávky s vyměnitelnými anténkami (zatím jsem si jich všiml pouze u zahraničních výrobků – Milo,Trabucco,Colmic…). U těchto výrobků není potom problémem si náhradní anténku přikoupit a u vody potom velmi rychle reagovat změnou barvy anténky na případné změny světelných podmínek.
Korpus - u klasických splávků je základním (skoro by se dalo říci, že výhradním) materiálem balza. U wagglerů potom nehraje druh materiálu určený pro korpus žádnou podstatnější roli. Pro výrobu dlouhých a štíhlých splávků pro lov na větší vzdálenosti typu waggler se používají  rovněž brka dlouhých pavích per. Wagglery jsou rovněž vyrobeny z dutých průhledných trubiček oboustranně uzavřených. Barva korpusu (těla splávku) nemá tak podstatný vliv, jak by se předpokládalo.  Barva splávku by mohla ovlivňovat částečně lov pouze  u hladiny nebo v malé hloubce a ještě při průzračné vodě. V tom případě volíme splávky barvy bronzové, zelené nebo šedé. Dalším prvkem na těle splávku (nemluvíme o wagglerech) je očko pro vedení vlasce. Toto očko bývá umístěno buď vysoko až u anténky – takové splávky při nadržování v proudnější vodě nestoupají vysoko z vody, nebo bývá očko umístěno nízko na těle – korpusu splávku.Takový splávek se používá buď v klidné vodě, kde při přitahování vystupuje více nad hladinu a uděluje nástraze velmi dráždivý pohyb často provázející záběrem ryby, která jinak o tuto nástrahu neměla zájem. Dále se takový splávek používá i v proudnějších vodách, kdy potřebujeme při nadržování nástrahy,aby tato se po předcházejícím vlečení po dně začala vznášet ve vodním sloupci.
Stabilizátor(dřík) – spodní část splávku. Je důležitým prvkem splávku neboť zajišťuje jeho stabilitu a to i v tak těžkých podmínkách jako je vítr, rychlý proud a vlny. Délka stabilizátoru se pohybuje od několika až po 20cm a více a to v závislosti od typu splávku. Existují splávky, které vlastní konstrukcí zabezpečují vysokou stabilitu, a které v souvislosti s tím nepotřebují další stabilizátor. K nim patří splávky typu waggler s prodlouženým korpusem s malým průměrem. Pokud bývá dřík splávku z těžkých materiálů jako je ocel a podobně, dokáže ve velké míře splávek již natolik vyvážit, že mnohdy další zátěž bývá již minimální.

WAGGLERY - splávky pro lov ve větších vzdálenostech
Charakteristické znaky typického waggleru jsou:
- dlouhý a štíhlý korpus (tělo splávku) bez stabilizátoru a občas i bez anténky a jednobodové uchycení k vlasci v dolní části korpusu. Vlastně toto jednobodové uchycení má za následek, že splávek,který je zavěšený na vlasci se houpá – odtud zřejmě i jeho anglický název „waggler“. Jeho speciální  odlišnou   konstrukci   od    ostatních splávků si  vynutila  skutečnost  potřeby ponoření vlasce pod vodu při  lovu s těmito splávky na velké vzdálenosti.Aerodynamický tvar  a  jeho vyvážení dovolují jako s  jediným typem  takového  splávku nahazovat na vzdálenosti až několika desítek metrů. Tento splávek   se  však  také  používá  i  pro  jiné metody lovu. Wagglery jsou poměrně štíhlé splávky jejichž korpus bývá i několik milimetrů silný. Dělají se z brků  pavích  per,  někdy  z  trubiček  z  umělé hmoty  a  podobně. V  některých  případech  mívají ve spodní části soudkovité zesílení jenž zvyšuje jeho nosnost, ale také i odpor při ponoření.  Jednotné  pro všechny wagglery je jejich jednobodové  uchycení k  vlasci,  může být provedeno různými způsoby (viz obr.2). 
Každý vzdálenostní splávek lze k soupravě připevnit dvojím způsobem : na stálo nebo pohyblivě
Na stálo znamená,  že  po  stanovení  odpovídající  hloubky, v které chceme lovit, čili vzdálenosti  od  háčku, se splávek – zablokovaný na vlasci po tomto vlasci již  během lovu nepohybuje (viz obr.2 A,B ). Takové uchyceni splávku však není vždy výhodné, jelikož  jeho výměna není možná  bez demontáže  celé sestavy. Z toho  důvodu  byly vymyšleny  jiné  způsoby uchycení (viz obr.2 C,D) za použití jiných pomocných prvků určených pro rychlou výměnu splávku. Pohyblivá montáž spočívá v navlečení splávku na vlasec bez jakéhokoliv znehybnění tak, aby se mohl volně pohybovat. Hloubka je zafixována pomocí posuvné zarážky jenž je na vlasci nad splávkem a která určuje ponor zátěže a splávku a tím i hloubku, v které budeme lovit. Připevňujeme-li splávek pohyblivým způsobem(viz obr.4 ), je možno provléci vlasec přes úchytné očko splávku, avšak daleko lepší je provléci jej přes očko malého obratlíku s karabinkou. Tato karabinka s obratlíkem slouží hlavně k rychlé a bezproblémové výměně splávku za jiný typ. Jak jsme již uvedli, typický waggler nemá tenkou anténku, jakou mají splávky klasické. Její roli plní horní část korpusu - těla tohoto splávku, která je však poměrně silná (s průměrem až několik milimetrů). Není to ani tak velká vada, pokud je lovištěm řeka se silným proudem. Pokud však je potřeba dosáhnout daleko větší citlivosti opatřují se tyto wagglery dodatečnou zeslabenou anténkou podobnou jako mají typické splávky. Někdy mají tyto splávky korpus, který se postupně zužuje směrem k horní části splávku až dojde k zeslabení podobnému jako u klasických splávků. Takovéto splávky Angličané odlišují od wagglerů označením „canal“. Všechna řešení však mají jednu chybu, že jsou na větší vzdálenosti špatně vidět, protože koncová část splávku je velmi tenká. Zde je možná úprava, která podstatně zlepší viditelnost anténky – nasadit silnější nástavec (speciální anténka s bočními otvory, které umožňují vtok vody do vnitřku anténky, tím se značně sníží odpor anténky až na úroveň té původní slabší) na původní anténku. Další variantou je potom vlastnit i jiný model těchto wagglerů, který je opatřen dlouhou anténkou silnějšího průměru, která má tyto odlehčovací otvory.

Vyvážení splávku: správně vyvážený splávek typu waggler se potopí jako jiný správně vyvážený splávek – až po násadu anténky nebo po anténkové zúžení. Typický waggler s válcovitým korpusem je nutno vyvážit tak, aby z vody vyčnívala co možná nejmenší část , tj. jen tolik, kolik je nezbytné pro dobré pozorování záběrů.

Tlusté wagglery určené pro lov dravých ryb mají vyznačenou čáru ponoru. V tomto případě precizní vyvážení splávku není až tak nutné. Během vyvažování wagglerů platí vždy zásada, že přinejmenším 2/3 zátěže soupravy musí tvořit vlastní splávek, nebo broky, které ho blokují na vlasci. Takto vyváženou vzdálenostní sestavou je možno nahazovat daleko a přitom nemá tendenci se zamotávat. Vzdálenostní splávek – waggler svým tvarem umožňuje velmi daleké hody, pro které je také předurčen. Aby let byl více stabilní, bez většího vychylování lehké horní části splávku, upevňují se na horní část štíhlého korpusu stabilizátory – křidélka.
Na délku odhozu má taktéž vliv odpovídající splávek – přesněji hmotnost celé sestavy. Typický waggler s prodlouženým válcovitým korpusem má výtlak nejčastěji 1 – 6 (spíše do 8 gr.). Hodí se především na vody stojaté nebo pomaly tekoucí. Nahazují se nejčastěji na vzdálenost, která nepřekračuje 30 – 40m.

Pokud chceme lovit na větší vzdálenosti, je lépe, když použijeme waggler se soudkovitým zesílením korpusu. Wagglery tohoto druhu mají výtlak 1 – 30 gr. Rozhodnutí , zda použijeme waggler se zesílením, většinou vyplývá  z metody lovu na vzdálenost a občas – z povětrnostních podmínek. Pokud však zatížení udice nepřekračuje 6 gramů, mnohem lépe se loví wagglerem se štíhlým válcovitým korpusem. Takový splávek je mnohem stabilnější na vodě a při letu vzduchem ani nevybočuje ani nevibruje. Během lovu na dlouhé vzdálenosti na hlubokých lovištích, jenž svou hloubkou přesahují délku prutu, použití sestavy se splávkem upevněným na pevno není možné. V takovém případě se používá waggler s pohyblivým uchycením(obr.č.3). Zatížení pohyblivého splávku se pohybuje v rozmezí 4 – 30 gr. Sestavy s pohyblivým splávkem se používají k lovu výlučně na vodách stojatých nebo pomaly tekoucích – nikdy ne na vodách rychle tekoucích, kde potřebujeme při lovu splávek lehce nadržovat a s typem tohoto splávku by to nebylo možné. Lov s dalekonosnými wagglery má několik pravidel, kterými je nutné se řídit, pokud chceme dosáhnout aspoň uspokojivých výsledků:

 1. vzhledem k tomu, že se jedná o relativně velmi těžké splávky, je nutné při jeho nahazování do místa lovu toto místo přehodit o několik metrů a potom celou sestavu zvolna přitáhnout na loviště. Proč? Samotný dopad takovýchto splávků na hladinu vyvolává podobný efekt jako nahození krmítka – tedy hluk. A tomu se chceme vyvarovat, pokud lovíme opatrné a plaché (většinou i velké) ryby.
 2. Po nahození splávku potopíme špičku prutu pod hladinu a několika rychlými otočeními kličky navijáku potopíme vlasec směřující od splávku k nám pod hladinu. Můžeme si pomoci i prudkým kmitnutím potopené špičky prutu do strany nebo nahoru – tím potopení vlasce urychlíme. Proč? Potopením vlasce pod hladinu využijeme jednu z nejdůležitějších vlastností wagglerů, a tou je jejich necitlivost na vítr, pohyb hladiny, no prostě vše, co by mělo vliv na vlasec směřující od splávku k nám položený na hladině.

Všeobecná pravidla pro lov se splávkem: Funkční sestava

 • hodem dopraví nástrahu do požadované vzdálenosti bez zamotání
 • umožní nástrahu potopit do požadované hloubky
 • nástrahu zavede prouděním vody až  k rybě
 • předloží nástrahu co nejpřirozeněji
 • záběry signalizuje co nejrychleji a nejzřetelněji

Všeobecná pravidla: Výběr splávku

 • tvar splávku je určován – silou proudu v němž lovíme
 • velikost splávku je určována – vzdáleností místa lovu, hloubkou vody  v níž lovíme
 • tvar splávku musí být co nejcitlivější a pokud možno co nejštíhlejší, váha splávku co nejmenší, aby setrvačný odpor splávku a olůvka byl co nejnižší
 • čím je voda klidnější – splávek podlouhlejší a olůvka rozloženější(větší citlivost při signalizaci záběru)
 • čím větší proud – tím větší splávek barva anténky podle kontrastu pozadí, proti kterému pozorujeme na ní záběr